Skip links

کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF)، امروز نشستی را با حضور تمامی اعضا برگزار می‌کند و در آن به بررسی موضوعاتی نظیر نحوه اجرای قوانین ضد پول‌شویی و تأمین مالی تروریست توسط کشورهای عضو می‌پردازد.

به گزارش کوین دسک، با توجه به بالا رفتن توجهات پیرامون ارزهای دیجیتال و تمایل نهادهای قانون‌گذاری و نظارتی به تعیین چارچوب‌های قانونی برای این حوزه، انتظار می‌رود که ارزهای دیجیتال نیز یکی از بحث‌های محوری در این نشست باشد. نکته دیگری که در ارتباط با نشست امروز وجود دارد، برگزاری آنلاین و مجازی آن است.

دو سال از زمانی که کارگروه ویژه اقدام مالی اعلام کرد که دارایی‌های دیجیتال نیز تحت نظارت این نهاد قرار می‌گیرند، گذشته است. از آن زمان تا به حال، اقدامات زیادی نیز برای کنترل حوزه ارزهای دیجیتال صورت گرفته است و دستورالعمل‌هایی نیز تدوین شده است. طی نشست پیش رو، کارگروه ویژه اقدام مالی به بررسی پیشرفت‌های حاصل‌شده در زمینه به‌کارگیری دستورالعمل‌های پیشین خود در رابطه با قوانین ضد پول‌شویی خواهد پرداخت.

قانون انتقال اطلاعات (The Travel Rule) یکی از همین دستورالعمل‌هاست که تیر سال گذشته به کشورهای عضو ابلاغ شد. بر اساس این قانون، نهادهای مالیِ درگیر در یک تراکنش و نقل و انتقال مالی، موظف‌اند تا اطلاعاتی رات که از طریق سازوکارهای شناخت مشتری به‌دست آورده‌اند با یکدیگر به اشتراک بگذارند. قانون انتقال نیز یکی از محوری‌ترین مباحثی است که در جلسه امروز به آن پرداخته خواهد شد.

در جلسه پیش رو قرار است تا کشورهای عضو، اقداماتی را که در راستای دستورالعمل‌های این نهاد انجام داده‌اند نیز گزارش دهند. این اقدامات در ارتباط با دستورالعمل ۱۵ (فناوری‌های جدید) و ۱۶ (نقل و انتقالات بین بانکی) تدوین شده‌اند. طبق مواد دستورالعمل‌های کارگروه ویژه مالی، کشورهای عضو می‌بایست چارچوب‌های قانونی مناسبی را تدوین کنند تا مطمئن شوند که ارائه‌دهندگان خدمات حوزه ارزهای دیجیتال، همسو با سازوکارهای قانونی حرکت می‌کنند. در این جلسه، اقدامات کشورهای عضو در این خصوص نیز ارائه خواهد شد.

۳۷ عضو کارگروه ویژه اقدام مالی، با ایجاد نوعی معاهده، نهادی تشکیل داده‌اند که میزان پیشرفت در بحث قانون‌گذاری دارایی‌های دیجیتال در هر کشور و عملکرد این صنعت را در ارتباط با ایجاد راه‌کارها و استانداردها می‌سنجد. تا به اینجا راه‌کارهای فنی مختلفی ایجاد شده‌اند و تا زمان برگزاری نشست، تعدادی دیگر نیز به آنها اضافه خواهد شد.

جونز در بخش دیگری از صحبت‌هایش اعلام کرد که به احتمال زیاد، از دستاوردهای کشورهایی نظیر سنگاپور، آمریکا، کشورهای حوزه یورو و سوئیس نیز در این نشست تقدیر خواهد شد. او در ادامه افزود، این احتمال وجود دارد که به برخی از حوزه‌های قضایی که اجرای قوانین در آنها به حد قابل قبول نرسیده است، هشدارهایی نیز داده شود و این هشدارها پشت درهای بسته صورت خواهد گرفت.

او از کره جنوبی، سنگاپور، کانادا، جزایر کیمن، برمودا، ابوظبی و سوئیس، به‌عنوان کشورها و حوزه‌های قضایی‌ای یاد کرد که شایسته تقدیرند. او معتقد است که این کشورها در زمینه تدوین قوانین جامع در حوزه ارزهای دیجیتال و استفاده از آنها موفق عمل کرده‌اند.

مادرول در بخش دیگری از صحبت‌های خود افزود که کشورهایی نظیر بریتانیا و ژاپن نتوانسته‌اند ملزومات قانون انتقال را به صورتی که باید پیاده‌سازی کنند. از سوی دیگر، آمریکا پیاده‌سازی این قانون را بدون الزام قانونی برای اجرای آنها اجرا کرده است.

گزارش احتمالا یک یا دو هفته بعد از نشست به اشکال مختلف منتشر خواهد شد. احتمال کمی وجود دارد که گزارش منتشرشده به‌صورت کامل باشد و فکر می‌کنم خلاصه‌ای از گزارش در اختیار عموم قرار گیرد.

علاوه بر اقداماتی که توسط گروه دائمی توسعه سیاست صورت گرفته است، یک گروه دیگر نیز با عنوان گروه ارتباط با دارایی‌های دیجیتال نیز ایجاد شده است. کار این گروه بررسی، پایش و برقراری ارتباط با کشورها و بخش خصوصی است.

جونز در بخش دیگری از صحبت‌های خود پیش‌بینی کرد که این گروه احتمالا برای دوازده ماه دیگر به کار خود ادامه بدهد.

شرکت افرا نتورک با سابقه درخشان در زمینه IT و بیش از ۳ سال در زمینه کریپتو در ایران باکادری مجرب و متخصص به طور رسمی فعالیت خود را شروع کرده و خدمتگزار شما عزیزان و همراهان همیشگی می باشد. لذا در جهت رفع نیاز مشتریان برآن شدیم تا صرافی ارزهای دیجیتال شرکت افرانتورک رابانام اختصاصی افراتتر راه اندازی نماییم.

نظر دهید: