Skip links

اگر با حوزه ارزهای دیجیتالی آشنایی دارید مطمئنا در رابطه با اتریوم ( Ethereum ) نکات زیادی را شنیده اید. باید بدانید که اتریوم نسل دوم ارزهای دیجیتالی شناخته می شود. این ارز تازه نفس، در راستای هوشمند سازی فرآیندها فعالیت می کند و همواره به دنبال ایجاد فضایی است که برنامه های غیرمتمرکز و خودکار را به وجود آورد. این ارز در سال ۲۰۱۵ و توسط یک جوان روسی به نام «ویتالیک بوترین» به دنیای ارزهای دیجیتال معرفی شده است. پس از ورود، این ارز توانست تغییرات بسیار گسترده ای را در فضای حاکم به وجود آورد و گشایش ها و توسعه های زیادی را امکانپذیر سازد و حتی برنامه های کاربردی مختلفی را بهبود بخشد و به رفع مشکلات بسیاری بپردازد. همین مسئله منجر شد تا توجه بسیاری از افراد به سمت آن جلب شود و طرفداران زیادی را بدست آورد.
در واقع شاید بیت کوین قدیمی ترین نوع ارز دیجیتال به حساب آید و ابداعات متنوعی را با کمک تکنولوژی بلاک چین، آن هم در سطح گسترده بدست آورده باشد اما اتریوم بود که از سال ۲۰۱۵ دروازه های جدیدی را به دنیای ارز دیجیتال گشود و توانست قدرت بالقوه بلاک چین را در برنامه های مختلف به کار گیرد.
اگر جزء علاقمندان به این بحث هستید، توصیه می کنیم در ادامه این محتوا با ما همراه باشید. زیرا در نظر داریم توضیحاتی در این حوزه خدمت شما ارائه دهیم.

اتریوم

اتریوم را بشناسید

اگر بخواهیم به ساده ترین زبان ممکن اتریوم را تعریف کنیم باید اینچنین بگوییم: نوعی پلتفرم آزاد است که براساس فن آوری بلاک چین راه اندازی شده که به افراد این امکان را می دهد تا توسعه دهندگان در راستای اجرا و پیاده سازی برنامه های غیرمتمرکز عملکرد بسیار خوبی را از خود به جای بگذارد. از جمله این برنامه ها میتوان به قراردادهای هوشمند و دیگر برنامه های پیچیده مالی اشاره کرد. نکته مثبت اینجاست که این برنامه نمیتواند تحت کنترل و حتی نظارت هیچ سازمان و نهادی درآید و تمامی تراکنش ها و معاملات آن بر روی شبکه اتریوم و کاملا مستقل از بانک ها و سایر نهادهای مالی صورت میگیرد.
البته بسیاری اتریوم را نوعی بیت کوین می دانند که قابلیت برنامه نویسی داشته و توسعه دهندگان با کمک آن توانایی بکار گیری تکنولوژی بلاک چین را در راستای ایجاد کسب و کار، تشکیلات دیجیتالی و… بدون نیاز به هیچ شخص ثالثی بدست آورند.
تا قبل از پیدایش اتریوم، برنامه ‌نویسان بلاک چین، برای ساخت ارز دیجیتال خود از ابتدا مجبور به ساخت یک بلاک چین جداگانه بودند اما امروزه بلاک چین اتریوم میزبان هزاران توکن است که اصطلاحاً به آنها “ERC-20” می گویند.
هرچند بیت کوین به عنوان مهم ترین ارز دیجیتالی دنیا شناخته می شود اما اتریوم توانسته بعد از بیت کوین حجم بسیار زیادی از سرمایه های در گردش را به خود اختصاص دهد. همین مسئله منجر شده تا بسیاری از افراد معتقد باشند که در طی سال های آینده، این ارزش در زمینه های مختلف از جمله ارزش سرمایه گذاری ها به عنوان محبوب ترین ارز دیجیتالی تبدیل شده و حتی بیت کوین را کنار خواهد گذاشت.

 اتریوم و بیت کوین

آیا اتریوم و بیت کوین به یکدیگر شباهت دارند؟

در حال حاضر میتوان از بلاک چین بیت کوین در راستای پیگیری مالکیت پول دیجیتال – بیت کوین – استفاده کرد. اما اتریوم تنها در راستای به اجرا درآوردن کدهای برنامه نویسی برنامه های غیرمتمرکز طراحی شده است. هر چند Ethereum هم همانند بیت کوین عمومی می باشد اما تفاوت هایی فاحشی از لحاظ فنی با یکدیگر دارند که از جمله آنان میتوان به تفاوت این دو اهداف و البته قابلیت هایشان اشاره کرد.
شما بیت کوین را می توانید تنها یک برنامه کاربردی و البته خاص از فناوری بلاک چین بدانی
بیت کوین به شما این امکان را می دهد تا یک سیستم پرداخت جهانی، همتا به همتا و غیرمتمرکز را به وجو د آورید.


اما اتریوم این چنین نیست؛
شما فرضا بلاک چین اتریوم را یک سیستم عامل در نظر بگیرید که افراد مختلف از سرتاسر دنیا در حال فعالیت بر روی آن هستند. با این فرض، درک مفهوم «توکن» برای شما آسان تر خواهد بود. توکن ارز برنامه ای غیرمتمرکز می باشد که خودش از هیچ بلاک چین خصوصی برخوردار نیست و به سراغ بلاک چین های دیگر از جمله اتریوم می رود.
خالی از لطف نیست اگر بدانید که از توکن تحت عنوان گس «Gas» نیز یاد می شود که در راستای پرداخت هزینه به استخراج گران در شبکه استفاده می کنند. به نوعی شما برای به اجرا درآوردن هر قرارداد هوشمندی به مقدار قابل توجهی توکن نیاز دارید تا نظر استخراج گران را در داخل بلاک چین به سمت خود جلب نمائید.
اتریوم هم به جای کار بر روی استخراج بیت کوین، به سراغ استخراج «اتر» می رود. این توکن در تقویت شبکه اتریوم تاثیر بسیار زیادی دارد.

از قرارداد هوشمند چه می دانید؟

قرارداد هوشمند که به آن Smart contract نیز گفته می شود نوعی پروتکل است که در راستای تنظیم قراردادها مورد استفاده قرار میگیرد. به نوعی اگر در نظر دارید در راستای یک پروتکل ویژه همچون مشارکت، تایید و حتی اجرای مقاد یک قرارداد فعال باشید باید به سراغ قراردادهای هوشمند بروید. قراردادهای هوشمند، معامله‌ها و فرایندها را به صورت کاملا تضمینی و بدون حضور اشخاص ثالث انجام می‌ دهند. فعالیت و ثبت ‌های قرارداد هوشمند، قابل پیگیری و غیر قابل برگشت هستند. این قراردادها به طور خودکار، شامل تمام اطلاعات مربوط به شرایط قرارداد و اجرای تمام اقدامات هدف گذاری شده می ‌شوند.

قرارداد هوشمند اتریوم

در چه زمینه هایی به سراغ اتریوم می روید

پلتفرم حاکم در اتریوم به توسعه دهندگان این فرصت را می دهد تا برنامه های کاربردی غیرمتمرکز را به وجود آورده و آن را راه اندازی نمایند. در واقع این توانایی را دارد که یک برنامه غیرمتمرکز یا به اختصار « Dapp» را بدون نیاز به هیچگونه واسطه و با کمک توزیع جمعی به یک عمل مخصوص تبدیل نماید.
به عنوان مثال: شما میتوانید بیت کوین را یک Dapp بدانید که کاربران میتوانند با استفاده از آن، دارایی هایی مرتبط با ارزهای دیجیتالی خود به اسم بیت کوین را به صورت همتا به همتا منتقل نمایند.


کلام آخر
در این محتوا تا حد امکان شما را با اتریوم آشنا کردیم. امیدواریم که این مطالب برای شما کاربردی باشد. با این حال اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید تا کارشناسان ما اطلاعات کاملی در این حوزه در اختیار شما قرار دهند. از طرفی دیگر اگر خواهان راه اندازی کیف پول اتریوم هستید، میتوانید راهنمایی های دقیقی را از کارشناسان ما دریافت نمائید.

شرکت افرا نتورک با سابقه درخشان در زمینه IT و بیش از ۳ سال در زمینه کریپتو در ایران باکادری مجرب و متخصص به طور رسمی فعالیت خود را شروع کرده و خدمتگزار شما عزیزان و همراهان همیشگی می باشد. لذا در جهت رفع نیاز مشتریان برآن شدیم تا صرافی ارزهای دیجیتال شرکت افرانتورک رابانام اختصاصی افراتتر راه اندازی نماییم.

نظر دهید: