Skip links

تاکنون به این مسئله فکر کرده اید که بانک ها ، واسطه ها و حتی سازمان های متمرکز مالی از دنیا حذف شوند؟ باید بگوییم که دیفای ( DeFi) در راستای تحقق همین رویا مشغول به فعالیت است. در رابطه با دیفای چه می دانید؟
متمرکز بودن را میتوانید جزئی جداناپذیر و مهم ترین ویژگی بازارهای مالی سنتی بدانید. اما منظور از متمرکز بودن چیست؟ نوعی کنترل و تصمیم گیری در رابطه با پول یک کشور توسط مسئولان و بانک مرکزی را شامل می شود. به عبارت ساده تر، تمامی جریانات مالی موجود در یک کشور طی یک فعالیت متمرکز توسط مقامات دولتی و سیاسی ها کنترل می شود. هرگونه تصمیم گیری در رابطه با چاپ پول، جریان عرضه پول ها و… همگی برعهده آنان قرار دارد. اما سوال مهم اینجاست؛ دیفای چگونه میتواند در این نظام متمرکز، تغییرات نه تنها مهم بلکه گسترده را به وجود آورد؟
بیایید کمی بیشتر در رابطه با این نظام مالی بدانید.
در ادامه محتوا توضیحات کامل تری خدمت شما ارائه خواهیم داد.

دیفای ( DeFi) را بشناسید

دیفای که به آن امور مالی غیرمتمرکز گفته می شود؛ مجموعه ای از برنامه های کاربردی است که توانایی انجام بسیاری از امور مالی همچون دریافت وام و معاملات مالی آن هم به صورت غیرمتمرکز و بدون هیچگونه واسطه را دارد. به نوعی میتوان گفت با دیفای دیگر نیاز نیست یک پروژه داشته باشید، شما دارای یک اکوسیستم با صدها پروژه گوناگون خواهید شد که تمامی آنها خدمات مالی غیرمتمرکز را ارائه می دهند.
در طی سال های گذشته، بانک ها و سازمان های متمرکز توانسته اند بر دنیای مالی تسلط یابند. به گونه ای که اگر هم اکنون بخواهید وام بگیرید، خرید و فروش کنید و حتی اقساط وام و مالیات خود را بپردازید مجبورید به سایت و حتی شعبات بانک، دولت یا سازمان های متمرکز دیگر مراجعه نمائید. در تمام جهان مردم در هر لحظه به دولت اعتماد می کنند و آنها را پاک می پندارند و براین باورند که ارزش پول های ملی را از این طریق حفظ می نمیاند. این مسئله در رابطه با بانک ها نیز صدق می کند زیرا به عنوان یک امانتدار پول شناخته شده اند. این مسئله در رابطه با شرکت های واسطه نیز وجود دارد که خدمات مالی را بدون هیچ گونه نقصی دریافت می نمایند.
اما براساس تاریخ، امکان هرگونه ارتکاب به جرم، فساد و حتی خطاهای غیرعمدی و عمدی در واسطه های متمرکز وجود دارد. اینجاست که صحبت از امور مالی غیرمتمرکز می شود. اموری که با کمک بلاک چین و مفهوم عدم تمرکز ، فسا، خطای غیرعمد و… نیاز به اعتماد متمرکز را از بین می برد.
البته برای تعریف دیفای میتوانیم روش دیگری را پیش بگیریم:
نوعی جنبش که با هدف ایجاد یک اکوسیستم خدمات مالی متن باز، فارغ از هرگونه نیاز به مجوز و شفاف که برای همه قابل دسترسی است و بدون واسطه مرکزی به انجام کارهای خود می پردازد. درواقع کمک می کند تا کاربران به طور کامل بر تمامی دارایی های خود کنترل داشته باشند و از طریق برنامه های غیرمتمرکز ( Dapp) با اکوسیستم ارتباط برقرار کرده و به انجام کارهایشان بپردازند.
به عقیده بسیاری از متخصصان اهداف بزرگ دیفای در سال های آینده به بلاک چین کمک می کند تا نوآوری های بسیار جذاب و امیدوارکننده ای را در عصر دیجیتال شاهد باشیم.
اما بهره گیری از دیفای ( DeFi) چه مزایایی دارد؟

دیفای ( DeFi) چیست

مزایای دیفای چیست؟

مسلما تا زمانی که یک خدمت یا محصول مزایایی را به خود به همراه نداشته باشد، به سراغ بهره گیری از آن نمی رویم، این مسئله در رابطه با دیفای نیز صدق می کند. بیایید این مزایا را بشناسید.
این مسئله را نمیتوانید کتمان کنید که دنیای مالی سنتی، به تمامی نهادها از جمله بانک و دادگاه وابسته است. اینجاست که برنامه های دیفای نمود پیدا می کند زیرا به شما این امکان را می دهد تا به هیچ کدام از واسطه ها یا داور ها نیاز نداشته باشید. دیفای نوعی کد برنامه نویسی است که توانایی چگونگی حل و فصل کردن اختلافات و اختلالات احتمالی را مشخص می کند و از همه مهم تر، کنترل کاملی را در اختیار کاربران در امور مالی و دارایی قرار می دهد.
در دیفای هیچکس توانایی مصادره پول را ندارد. شما به عنوان کاربر می توانید نظارت کاملی بر زندگی تان داشته باشید و حتی از معامله با فرد دیگر جلوگیری به عمل آورید. خصوصا اینکه فساد و سرقت در این برنامه به حداقل خواهد رسید، اصلی ترین دلیل آن هم، شفافیت بیش از اندازه این برنامه است.
از جمله دیگر مزایا میتوان به موارد زیر اشاره کرد: به نوعی زمانی که واسطه ها از بین می روند، هزینه ها به طور خودکار به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می کنند و یک سیستم مالی آسیب ناپذیر را به وجود می آورند. البته این مسئله را باید در نظر بگیرید؛ آنطور که فکر می کنید از بین بردن واسطه ها راحت نیست. اما میتواند آغازگر یک جریان قدرتمند باشد.
بلاک چین باعث شده تا پیشرفت های قابل توجهی را در حوزه امور مالی غیرمتمرکز شاهد باشیم. بلاک چین داده ها را بر خود ذخیره می کند و آن را میان تمامی افراد متصل به شبکه پخش می نماید. با این فناوری، احتمال هرگونه تغییر در اطلاعات، سانسور و حتی از کار افتادن سیستم غیرممکن خواهد بود.

مزایای دیفای

کاربردهای دیفای کدام اند؟

امروزه بسیاری از بخش های دنیای مالی توانسته اند از مزایای دیفای بهره مند شوند. با این حال باید بدانید که بخش اعظمی از فعالیت های آن را سه بخش کلی تشکیل می دهد:


دریافت وام و وام دهی
از جمله محبوب ترین برنامه های کاربردی اکوسیستم دیفای را میتوان پروتکل های وام دهی غیرمتمرکز دانست. درواقع این نوع از وام دهی و دریافت وام توانسته مزایای نسبتا زیادی را نسبت به سیستم سنتی با خود به همراه آورد. از جمله اینکه با پرداخت فوری همراه است و امکان وثیقه گذاری با استفاده از دارایی های دیجیتال را فراهم آورده و نیاز به چک های اعتباری را از بین برده است.
در این نوع از سیستم، شرکت ها و افراد تامین کننده نقدینگی، به راحتی میتوانند دارایی های خود را در پلتفرم قرار دهند و سودآوری داشته باشند و افراد دیگر به سراغ نقدینگی وام می روند

خدمات بانکی پولی
براساس تعریف، برنامه های دیفای، نوعی برنامه مالی به شمار می آید و ارائه خدمات بانکی پولی از جمله کاربردهای آن شناخته می شود و این یک امر بدیهی است. این خدمات میتواند تمامی موارد از جمله صدور استیبل کوین‌ها (Stable Coins – ارزهای دیجیتال باثبات)، رهن و بیمه ‌نامه را نیز شامل شود.
با توجه به این مسئله که بلاک چین روز به روز در حال پیشرفت و رسیدن به بلوغ است، تمرکز بسیاری از متخصصان بر ایجاد استیبل کوین هایی وجود دارد که همچون تتر ارزش ثابت دارند و در عین حال بسیار غیرمتمرکز هستند. استیبل کوین ها را باید نوعی ارز دیجیتالی بدانید که پشتوانه آن یک دارایی یا یک کالای پایدار مانند دلار می باشد.

دیفای ( DeFi)


صرافی های غیر متمرکز
به عقیده بسیاری از متخصصن و فعالان این حوزه، صرافی های غیرمتمرکز در آینده می توانند نقشی غیرقابل انکار و البته جبران ناپذیر در معاملات مالی داشته باشند. مسئله اینجاست که خودشان نیز باید از دیفای بهره بگیرند.
صرافی های غیرمتمرکزی که در حال کار بر روی بلاک چین هستند، میتوانند به معامله گران کمک کنند تا بدور از هرگونه واسطه و به صورت مستقیم به خرید و فروش تتر آن هم به صورت مستقیم بپردازند. دقت داشته باشید که برای انجام تمامی این معاملات به کیف پول شخصی احتیاج خواهید داشت.
با توجه به این مسئله که سازمان های متمرکز نمی توانند بر روی فرآیندهای صرافی کنترل داشته باشند، کارمزد انجام معاملات بسیار ناچیز خواهد بود. هر چند همواره چالش هایی در این راستا وجود دارد که در آینده برطرف خواهد شد.

کلام آخر
در این محتوا اطلاعاتی را در رابطه با دیفای ( DeFi) یا همان امور مالی غیرمتمرکز در اختیار شما قرار داده ایم. امیدواریم که این محتوا کنجکاوی شما را برطرف کرده باشد. با این وجود اگر سوالی در ذهنتان وجود دارد توصیه می کنیم به بخش تماس باما مراجعه کنید تا کارشناسان ما اطلاعات کاملی در این حوزه در اختیار شما قرار دهند.

شرکت افرا نتورک با سابقه درخشان در زمینه IT و بیش از ۳ سال در زمینه کریپتو در ایران باکادری مجرب و متخصص به طور رسمی فعالیت خود را شروع کرده و خدمتگزار شما عزیزان و همراهان همیشگی می باشد. لذا در جهت رفع نیاز مشتریان برآن شدیم تا صرافی ارزهای دیجیتال شرکت افرانتورک رابانام اختصاصی افراتتر راه اندازی نماییم.

نظر دهید: