Skip links

در حال حاضر همه ما بیت کوین را می‌شناسیم و با اطمینان میتوان گفت که اکثریت، اقدام به خرید آن نیز کرده ‌ایم. اما آیا فکر استخراج آن به ذهنتان خطور کرده است؟ باید بگوییم؛ در طی یک دهه گذشته، دستگاه ها و سخت افزارهای استخراج بیت کوین دستخوش تغییرات زیادی شده است. این مسئله را به طور حتم باید به تحولات و پیشرفت های گسترده ای که در علم و تکنولوژی رخ داده ارتباط داد. درواقع ماینرها با توجه به سخت افزارهای موجود این امکان برایشان مهیا می شود در تایید تراکنش های بیت کوین حضور به عمل آورند و پس از فعالیت های لازم، پاداش قابل قبولی را دریافت نمایند. فرآیند استخراج، انجام و پردازش محاسبات مورد نیاز برای جایگذاری بلاک های تراکنش ها روی بلا ک چین است.
البته در طی چند وقت گذشته این موضوع به طور خیلی واضحی، نادیده گرفته شده است. اما تاریخچه سخت افزارهای استخراج بیت کوین به راحتی میتواند این مسئله را توضیح دهد؛ استخراج چگونه توانست به یک صنعت به سرمایه ای چند میلیارد دلاری تبدیل شود. البته این صنعت همچنان در مسیر پیشرفت و تکامل قرار دارد و هر روزه دری جدید و شگفت انگیز را به روی سرمایه گذاران باز می کند. هر چند که نشانه های پیشرفت آن به کندی پیش می رود اما میتوان نمونه هایی از این پیشرفت را مشاهده نمود.
با این تفاسیر به راحتی میتوان درک کرد که اگر نسبت به تاریخچه سخت افزارهای استخراج بیت کوین اطلاعات کاملی داشته باشید به راحتی درک خواهید کرد که چه کارهایی از دست این صنعت برمی آید.
در ادامه این محتوا به بررسی و توضیح این موضوع خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

روش سخت افزاری استخراج بیت کوین

روش های سخت افزاری استخراج بیت کوین

اگر نگاهی به تاریخچه سخت افزاری استخراج بیت کوین بیاندازی متوجه خواهید شد که فناوری های به وجود آمده، دورنمایی از نوآوری های جدید را در این حوزه رونمایی کرده است. این صنعت در ابتدا کار استخراج را با واحد پردازش مرکزی یا همان CPU آغاز کرد و در ادامه به سراغ واحد پردازش گرافیکی GPU و سپس مجتمع دیجیتال برنامه پذیر FPGA و در نهایت مدار مجتمع با کاربرد خاص ASIC رفت. مرحله نهایی را میتوان تحولی بزرگ در این راستا دانست.
بیایید کمی بیشتر در رابطه با هرکدام از روش های سخت افزاری استخراج بیت کوین بدانیم.


*استخراج با روش CPU
اولین بار سال ۲۰۰۹ بود که ساتوشی ناکاموتو، اولین بلاک بیت کوین را استخراج کرد. ساتوشی ناکاموتو که به عنوان خالق ناشناس بیت کوین شناخته می شود تنها ماینر این شبکه در آن زمان به حساب می آمد که در حین ساخت بلاک چین بیت کوین از هیچ تجهیزات تخصصی بهره نگرفت. درواقع تنها تجهیزات او، کامپیوتر شخصی معمولی‌ اش بود که توانست بلاک بیت کوین را ایجاد نماید.
اگر کمی در رابطه با تجهیزات رایانه‌ ای اطلاعات داشته باشید، میدانید که تمامی رایانه ها و… از واحدهای پردازش مرکزی یا همان CPU برخوردارند. مهم ترین وظیفه این قطعه، کنترل چگونگی پردازش و اجرای دستورات در رایانه است. با توجه به اینکه در آن زمان، ماینر دیگری برای شکل گیری رقابت وجود نداشت، انرژی محاسباتی مورد نیاز در راستای ایجاد بلاک های جدید و البته کسب پاداش استخراج به راحتی توسط دستگاه های مجهز به CPU امکانپذیر بود.
اما زمانی که ماینرهای جدید به شبکه بیت کوین راه پیدا کردند، و رقابت برای دریافت پاداش بلاک افزایش یافت، سخت افزارهای استخراج به سمت تکامل حرکت کردند.

استخراج بیت کوین با روش CPU


*استخراج با GPU و FPGA
اگر بخواهیم اولین نوآوری صورت گرفته در صنعت سخت افزاری استخراج بیت کوین را بازگو کنیم، باید گفت؛ اولین بار زمانی که قیمتی برای بیت کوین درنظر گرفته شد، بزرگ ترین و اولین نوآوری در این حوزه برای برترین ارز دیجیتالی جهان شکل گرفت.
در ۲۲ می سال ۲۰۱۰، لازلو هانیک که به عنوان برنامه نویس رایانه فعالیت می کرد. برای خرید دو پیتزا به رستوران مراجعه کرد و ۱۰.۰۰۰ بیت کوین را پرداخت نمود. در حالی که قیمت پیتزا ۲۵دلار بود. طبق داده‌های کوین متریکس، پلتفرم ارائه داده ارزهای دیجیتال، قیمت بازار بیت کوین در ژوییه آن سال، حدوداً معادل ۸ سنت بود. در اکتبر ۲۰۱۰، هنگامی که قیمت بیت کوین به ۱۰ سنت رسید، اولین دستگاه استخراج با استفاده از واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) تولید شد.
کارت های گرافیکی، برخلاق واحدهای پردازش مرکزی، توانسته بودند تا دامنه کمتری را برای انجام وظایف محاسباتی بهینه سازی شده به خود اختصاص دهند. GPUها به راحتی توانستند بازی ها را اجرایی کنند و نشان دهند برای به تصویر کشیدن هزاران پیکسل نسبت به زمان نه تنها حساس اند بلکه بسیار مناسب تر می باشند. این مسئله برتری استخراج GPU را نسبت به CPU به اثبات رساند.
GPUها توانستند در محاسبات عملیاتی حتی محاسبات ساده ریاضی آن هم به صورت موازی عملکرد خوبی از خود نشان دهند و این امکان را فراهم آورند که برای سایر عملیات ها خصوصا استخراج بیت کوین های جدید از نو برنامه ریزی شوند.
براساس گفته‌ها و شنیده های موجود جاش متینک، مدیر عامل شرکت مشاوره استخراج ناویر، زمانی که سخت افزارهای استخراج بیت کوین، خصوصا دستگاه GPU مورد استفاده قرار گرفت نوآوری های بسیار زیادی را به نمایش گذاشت و حتی بهره وری ایجاد بلاک های بیت کوین و کسب پاداش بلاک را به طور قابل توجهی و چیزی حدود شش برابر افزایش داد هر چند این افزایش بهره وری بسیار چشمگیر است اما هزینه این دستگاه ها نسبت به دستگاه های معمولی CPU تنها دو برابر بود.
از همین رو استفاده از آن بر CPU ارجحیت یافت.
اما دیری نپایید که این افزایش بهره وری تحت الشعاع قرار گرفت و سخت افزارهای استخراج بیت کوین توانست روش دیگری را در مدار مجتمع دیجیتال برنامه پذیر یا همان FPGA به دنیا معرفی کند. این روش در راستای استخراج بیت کوین دوباره و از نو مدل سازی شده بودند.
براساس محاسبات متنیک، توانایی FPGAها در محاسبه عملیات ریاضی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین دوبرابر سریع تر از بهترین نسل GPUها است. اما مسئله اینجاست، تولید این دستگاه دشوارتر از آن چیزی‌ست که تصور می کنید. پیکیربندی FPGAها باید هم به صورت نرم افزاری و هم سخت افزاری انجام شود. درواقع در هر دو صورت کد سفارشی شده باید به شکلی کاملا کارآمد اجرایی شود.
توانایی تنظیم قطعات سخت‌افزاری FPGA برای استخراج بیت کوین، این دستگاه‌ را نسبت به GPU بهینه‌تر و مطلوب‌تر می‌کند.

استخراج بیت کوین با GPU و FPGA


استخراج با ASIC
سومین نوآوری مهمی که در صنعت بیت کوین و ماینینگ صورت گرفت، به واسطه بیشترین میزان منابع زمان و توسعه بوده است. درواقع متخصصان و فعالان این حوزه، به جای اینکه وقت خود را صرف پارامترهای سخت افزاری و نرم افزارهای دستگاه های موجود نمایند، به سراغ ایجاد یک دستگاه کاملا جدید رفتند که بتوانند با کمک آن بیت کوین را استخراج نمایند. این تلاش ها بلاخره در سال ۲۰۱۳ نتیجه داد و یک تولیدکننده چینی توانست با سخت افزارهای رایانه ای، به استخراج اولین مجموعه از مدارهای مجتمع با کاربرد خاص را عرضه کند.
این دستگاه ها برخلاف تمامی دستگاه های موجود قبلی، تنها برای استخراج بیت کوین طراحی شده بودند. یعنی تمامی اجزای آن چه از نظر سخت افزاری و چه از نظر نرم افزاری به طور کاملا ویژه تنها برای محاسبات مورد نیاز بلاک های جدید بیت کوین بود و طراحی و بهینه سازی آن هم در همین راستا صورت گرفته بود.
به گونه ای که شما قادر به مقایسه آن با هیچ کدام از دستگاه های پیشین نیستید.
براساس تحقیقات صورت گرفته محققان بر این باورند که پیشرفت و تکامل های صورت گرفته در راستای سخت افزارهای استخراج بیت کوین، بر پایه افزایش بهای این ارز دیجیتالی در برابر دلار بوده است. به همین دلیل است که این روزها استخراج بیت کوین به یک فعالیتی پرسود تبدیل شده است و اکثریت افراد به دنبال آن هستند. به نوعی هر چقدر که ارزش بازار و در اصل پاداش بلاک افزایش پیدا کند، میتوان اطمینان داشت که در آینده با نوآوری ها و ابداعات بسیار جدیدی روبرو خواهیم شد. و در عوض هزینه های مرتبط با عملیات استخراج به شدت کاهش پیدا می کند.


نتیجه گیری
بدون شک حضور فناوری های جدید در عصر حاضر به سنت شکنی و نوآوری نیاز دارد و این مسئله خصوصا در صنعت سخت افزارهای استخراج بیت کوین ارتباط مستقیمی به رقابت ین ماینرها دارد. هر چند که این رقابت در طی چند سال آینده متوقف خواهد شد. زیرا اگر سخت افزارهای استخراج بیت کوین به کالایی قابل بهره وری، آن هم با مدلی جدید تبدیل شوند، و تنها چند دقیقه با مدل قبلی تفاوت داشته باشند، ماینرها را وادار می کند تا حوزه دیگری را برای رقابت پیدا کنند.
با این حال باز هم نمیتوان به طور دقیق مشخص نمود گام بعدی صورت گرفته در فناوری استخراج به چه صورت است.

استخراج بیت کوین با ASIC

شرکت افرا نتورک با سابقه درخشان در زمینه IT و بیش از ۳ سال در زمینه کریپتو در ایران باکادری مجرب و متخصص به طور رسمی فعالیت خود را شروع کرده و خدمتگزار شما عزیزان و همراهان همیشگی می باشد. لذا در جهت رفع نیاز مشتریان برآن شدیم تا صرافی ارزهای دیجیتال شرکت افرانتورک رابانام اختصاصی افراتتر راه اندازی نماییم.

نظر دهید: